День народження Жозефа Монгольф’є
26.08.2019

У цей день 269 років тому, а точніше 26 серпня 1740, в Відалон-ле-Анноне з’явився на світло Жозеф-Мішель Монгольф’є, один з двох братів Монгольф’є, який увійшов в історію як винахідник повітряної кулі.

Обидва брати Монгольф’є були романтиками і вченими. Панічно, боячись висоти, вони мріяли навчити людей злітати в небо. Вони поклали початок ери повітроплавання.

Їхній батько, власник паперової фабрики, постарався дати дітям гідну освіту. Однак Жозеф-Мішель Монгольф’є був невиправним романтиком, яким була чужа зубріння. У 13 років кинув навчання і втік з дому. Але безжальна злидні змусила юнака повернутися додому, і на колінах просити вибачення у батьків. Це послужило хорошим життєвим уроком для Жозефа. Він вдарився в навчання, особливо добре йому давалися фізика і хімія. Пізніше, Жак-Етьєном Монгольф’є, молодший брат, успадкував сімейний бізнес, а Жозеф-Мішель Монгольф’є став його компаньйоном. Брати займалися бізнесом, який процвітав, а у вільний час займалися улюбленими заняттями – наукою і мріями піднятися в небо.

Одного разу, спостерігаючи за небом, одному з них приходить божевільна ідея – чому б не наповнити гарячою парою полотняний куля? Раптом злетить! Досвід зазнав фіаско. Далі був дорогий на той час водень – знову невдача. Полотно було замінено на папір і знову промах – газ легко випаровувався.

Це не зупиняло невиправного романтика Жозефа. І тут допоміг пан Випадок.

Одного разу, під час званного вечері, дружина одного з братів підійшла до каміна занадто близько. Гаряче повітря підняв поділ її сукні, жінка зніяковіла, а братів Монгольф’є осінила нова ідея – наповнити кулю гарячим повітрям. Те що змусило зніяковіти жінку – вирішило хід історії повітроплавання …

Городяни хоча і поважали братів Монгольф’є, але сумнівалися і відверто сміялися над їх експериментами.

Перший публічний досвід Монгольф’є відбувся в 1783 р з кулею з полотна, обклеєні папером. Куля мав 39 футів в поперечнику.

Ось як це було. Запалав багаття. Вісім помічників взялися за бічні мотузки, а Жозеф і Етьєн помістили горловину кулі над багаттям. Гаряче повітря почав наповнювати оболонку, і вона, заворушилися, немов жива істота, стала підніматися з землі, розправляти свої зморшки, рости вгору. Незабаром над натовпом виріс величезна куля, більше одинадцяти метрів в діаметрі. На ньому було написано величезними літерами «AD ASTRA», що в перекладі з латинської означає «ДО ЗІРОК». Кулі, наповнені гарячим повітрям стали називати монгольф’єрів. За 10 хвилин куля злетів з вантажем близько 200 кг на значну висоту і впав в 4200 футів від місця підйому. Це була перемога!

На жаль, сам Жозеф Монгольф’є так жодного разу і не піднявся вгору …

Але небо і нові відкриття все-таки манили його. У 1784 р він винайшов парашут, в 1794 р – особливий апарат для випарювання, а в 1796 році разом з Арганом (Argand) гідравлічний таран. Під час Революції перебрався в Париж і став адміністратором Консерваторії мистецтв і ремесел і членом дорадчого бюро по мистецтвам і мануфактур.

Ось таким був один з первоотцов великої епохи повітроплавання Жозеф Монгольф’є.

Залиште коментар
Заповніть форму, щоб залишити коментар
Залишилися питання?

Телефонуйте 063 750 1931 або заповніть форму і наш менеджер зв’яжеться з вами найближчим часом

каптча